Wybieramy prezent na roczek

Data: 12/02/2018 autor: ZuzuToys

Pierwszy roczek dziecka to, zaraz po narodzinach, jedno z najważniejszych wydarzeń – głównie dla najbliższych malucha ? Choć każde urodziny będą dla nas dniem wyjątkowym, to te pierwsze będą wyjątkowe szczególnie. Oprócz dobrze przemyślanego wydarzenia, na długo przed nim zaczynamy zastanawiać się nie tylko nad najpiękniejszym tortem urodzinowym, ale również nad prezentem.

Jaki prezent wybrać dla rocznego dziecka? Czy postawić na coś praktycznego czy może służącego wyłącznie do beztroskiej zabawy? A może najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie przyjemnego z pożytecznym? Poznaj nasze propozycje prezentów dla roczniaka ?

Poznajemy potrzeby malucha

Wybierając zabawki dla dziecka, powinniśmy skupić się przede wszystkim na potrzebach malucha. Są one bowiem inne zależnie wieku. Noworodek nie ucieszy się z puzzli, a trzylatek nie wykorzysta w pełni możliwości np. „Teczki Inspiracji” przeznaczonej dla starszych dzieci. Roczne dziecko również ma określone potrzeby i dotyczą one przede wszystkim etapu jego rozwoju, możliwości motorycznych i funkcji poznawczych.

Warto także pamiętać, że choć są pewne kanony, na podstawie których można w sposób ogólny ocenić prawidłowość rozwoju dziecka, nie należy jednak zapominać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

Jakie są możliwości rocznego dziecka?

Na etapie wczesnego dzieciństwa, a do takiego zalicza się okres pomiędzy 1. a 3. rokiem życia, w rozwoju dziecka zachodzi wiele intensywnych i ważnych dla niego zmian. Niektóre dzieci, około swoich pierwszych urodzin, stawiają także pierwsze kroki lub wypowiadają pierwsze, wyraźne słowa, a nawet zdania.

Rozwijają się funkcje słuchowe i wzrokowe. Dziecko staje się bardziej spostrzegawcze, ale także znacznie bardziej sprawne ruchowo i motorycznie. Są znacznie bardziej komunikatywne, łatwiej o interakcję, dzięki czemu również zabawa przyjmuje inny wymiar.

Pamiętaj, aby nie próbować niczego przyspieszać w rozwoju Twojego dziecka. Najważniejsze, aby nowe umiejętności zdobywało we własnym tempie.

Zabawki odpowiednie dla rocznego dziecka

Gdy znamy już możliwości rocznego malucha, możemy przełożyć je także na jego potrzeby. Najlepiej poznasz je jednak, dokładnie obserwując swoje dziecko. Wówczas dowiesz się, z czym ma większą a z czym mniejszą łatwość. Co sprawia mu wyjątkowy problem, a co opanowało do perfekcji.

Wybierając zabawkę dla dziecka należy zastanowić się przede wszystkim na jej rolą i funkcją, którą ma spełniać. Wśród naszych propozycji znajdują się między innymi:

Odkrywanie świata to zajęcie, które Twoje dziecko uwielbia od pierwszych dni życia. Możesz urozmaicić jego wrażenia dając w prezencie pięknie ilustrowaną książeczkę. Nie tylko pobudzi wyobraźnię malucha i pozwoli Wam na wspólną zabawę, ale będzie także wstępem do nauki kolorów.

 

Pozostając przy książeczkach, dla rocznego dziecka idealne będą książeczki z serii „Moje pierwsze słowa”. Znajdziesz w niej „Mój dom. Moje pierwsze słowa” oraz „Moje wakacje. Moje pierwsze słowa”. Dostępne są zarówno oddzielnie, jak też w zestawie. Wspólne uczenie się słówek jest doskonałą zabawą dla malucha, a pomagając sobie książeczkami, łączymy przyjemne z pożytecznym. Proste historyjki ujęte w książeczkach, pozwolą Twojemu dziecku łatwo i szybko skojarzyć słówka z konkretnymi przedmiotami czy czynnościami.


Dzieci lubią układać, przekładać, łączyć elementy i testować swoje pomysły. Pozwól swojemu dziecku na bezgraniczną kreatywność. Kolorowe, drewniane klocki są nie tylko ładne, ale również dostosowane do wieku rocznego malucha. Duże elementy, które są bezpieczne – zwłaszcza, że roczne dzieci często testują otoczenie smakując je – są jednocześnie łatwe do chwytania malutkimi dłońmi.

 

Jeśli Twoje dziecko stawia już pierwsze kroki, możesz poszerzyć jego przestrzeń dzięki chodzikowi z klockami. Maluch nie będzie już ograniczony jedynie dostępnymi w zasięgu ręki krawędziami mebli. W przerwie od chodzenia, Twoje dziecko będzie mogło oddać się beztroskiej zabawie, układając z drewnianych klocków dowolne kompozycje ?

Przy wyborze idealnej zabawki dla rocznego dziecka, najważniejsze jest jego bezpieczeństwo i zaspokojenie potrzeb oraz dopasowanie do możliwości. Pamiętaj, że zabawka ma służyć przede wszystkim maluchowi ?

No Comments

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *